Yeni TL Simgesi Elektronik Ortamda Nasıl Kullanılır?

Ne olduğunun farkına varamadan bu sabah haberlerde TL’nin simgesinin değiştiği haberini gördüm. Tabi ki ilk aklıma gelen yeni simgenin hem Türkiye’de hem de dünyada standart halini alması için geçecek süre oldu. TCMB bu konuda başarılı bir çalışma yaparak Windows, Mac, Linux işletim sistemli ve taşınabilir cihazlara yeni TL simgesi yükleme yazılımları geliştirmiş.

TCMB yeni TL simgesi kurulumu adresini ziyaret ederek bilgisayarınıza yeni TL simgesini kurabilirsiniz.

Bu yazılımlar bilgisayrınıza bir font dosyası kuruyor. Yani mevcut fontlar içerisine TL simgesini eklememiz şimdilik mümkün değil. Yeni TL’nin dünyada standart haline gelmesi için işletim sistemlerinin güncellemelerinin beklenmesi gerekecek gibi duruyor.

Bununla beraber tahminim 2-3 sene standartın tamamlanması için geçmesi gereken minimum süre. İşletim sistemlerinin yeni versiyonlarının çıkarılması ve bu verisyonlarda yeni TL simgesinin yer alması, kullanıcıların işletim sistemlerini ve bilgisayarlarını güncellemeleri gibi etkenler bu sürenin belirlenmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

TCMB’nin kendi sitesinde yeni TL simgesini oluşturma amacı da;

Bankamız tarafından Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi ve dünyada bilinirliğinin artırılması amaçlarına yönelik olarak Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere düzenlenen “TL Simge Yarışması”…

şeklinde açıklanıyor. Bu hedeflere ulaşılıp ulaşılamayacağını da aynı süre içerisinde göreceğiz.

2 thoughts on “Yeni TL Simgesi Elektronik Ortamda Nasıl Kullanılır?”

 1. Yeni TL simgesini gordugumdeki ilk aklima gelen sizinle ayni. Nasil standart olacak? Surec nedir? Fakat benim geldigim nokta farkli; bir font dosyasina karakter yuklemek kesinlikle standardizasyonun disinda bir hareket ve karakter setlerine bu karakterin eklenmesi icin 2-3 yil vermek bana gore cok iyimser bir yaklasim.

  Inceledigim kadariyla bu karakter herhangi bir alfabede veya sembol karakter listesinde bulunmamakta (UTF-8 gibi), ve herhangi yeni bir karakterin listeye girmesini beklemek, standardizasyon kurumlarindan OK almak bir yana, bu standardizasyonlarin isletim sistemleri tarafindan izlenmesi ayri bir surec. Mesela ま hali hazirda UTF-8 listesinde. Umarim gozden kacirmisimdir yeni sembolu ve UTF-8 de yer aliyordur, ama almiyorsa isimiz var. Keske sorun burada bitse fakat olay sadece karakterin elektronik ortamdaki karakter listelerine girmekle de bitmiyor, bir de yeni klavye duzenlemesi (keyboard layout) gerekli ki buradaki standizasyon daha zorlu; Turkish-Q, F ve bir de yeni TL karakterli keyboard duzenlenmesi ve bu duzenlenmenin guncel isletim sistemlerine girmesi gerekecek.

  Bence turkiyeden, 3-5 farkli karakteri icin kendi charsetini alma (ISO-8859-9) karari gibi, elektronik ortamdaki gelecegi acisindan bir baska yanlis adim.

  Getirecegini dusundugum sorunlar ve surec bir yana, umarim yaniliyorumdur ve kisa bir surede standardizasyon basarili olur..

  1. Tespitleriniz çok doğru.
   Çoklu dil ve farklı karakter setine sahip dillerle webde çalışmalarım oldu. Öyleki bazı dillerin hiçbir standartı yok ve tamamen font dosyası üzerinden çalışıyor. Durum böyle olunca eğer font dosyası bilgisyarınızda yüklü değilse dili okumanız da mümkün değil. Yeni TL simgesinde böyle olacağını düşünmüyorum ama UTF8 standartına eklenmezse yasal bir zorunluluk gelene kadar TL’den vazgeçeceğimi de düşünmüyorum. Eğer hem UTF8’e dahil olmaz hem de yasal zorunluluk haline gelirse veritabanına kaydı yine TL olarak yapıp gösterim esnasında imaj ile değiştirilebilir.

   Tabi ki bu en kötü durum senaryosu. Böyle bir acemilik yapılacağını düşünmüyorum. İşletim sistemi, mysql, php güncellemelerinde büyük ihtimalle yeni TL simgesi yer alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *