WordPress'e Google Analytics Eklemek

WordPress blogunuza Google Analytics eklemek isterseniz bunun için yazılmış eklentileri deneyebilirsiniz ama yazılımcılar bir işi daha kısa sürede ve sisteme ek bir ağırlık yüklemeden halledebiliyorlarsa daha avantajlı olduğu için bunu tercih ederler :). Çaktırmayın ama hızlı olacaksa bazen performanssız olanını da seçebilirler. Her neyse Google Analytics size sitenize eklemeniz için script tagları içerisinde 10-15 satırlık bir kod veriyor bu kodu her sayfaya eklemek tabiki de mantıksız.

Google Analytics kodunuzu eklemeden önce WP de kullandığınız temayı öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra FTP’ye girin wp-content/themes/twentyten yolunu izleyerek tema dosyalarına erişin. header.php dosyasını herhangi bir text editörde açtıktan sonra head tagları arasına google’ın size verdiği bu kodu yapıştırın ve kaydedin. İşlem tamamdır!

Kontrol etmek için sitenize girdikten sonra Chrome veya Firefox’da CTRL+U ya basarak html kaynağını gösterin. Eğer Google Analytics kodunuz eklediğiniz yerdeyse işlem tamam demektir!

2 thoughts on “WordPress'e Google Analytics Eklemek”

  1. paylaşım için teşekkürler ilk önce, ben bu analtic den tam performans almak istiyorum yani hangi sayfada ne kadar gezindiler gibi gibi her sayfaya bir kod eklemeli mi, şu an all in one CEO eklentisini kullanıyorum içinde Google Analytics ID: kısmına verdiği kodu yapıştırdım google ın bugün itibariyle henüz hareket görünmüyor.. şimdide teşekkürler

  2. bu bilgiyi bizimle paylaştıgın için teşekkürler. Yardımcı oldu koydum fakat hemen kontrol etmiyor sanırım tahminen googlede ne zaman gözükür bilgisi olan varmı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *