Twitter Seçim Sonuçlarını Tahmin Edebilir mi?

Facebook, Twitter ve YouTube Mitt Romney, Newt Gingrich, Rick Santorum ve Ron Paul için tam bir restleşme meydanı. İnsanlarda sosyal medya kampanyalarına yanıt verdikçe üzerinden çıkarımlar yapılabilecek müthiş bir sosyal medya verisi birikiyor. Peki bu bilgilere dayanarak seçimleri kimin kazanacağı tahmin edilebilir mi?


Yukaridaki harita Twitter’dan elde edilen paylasim miktarlarina göre oluşturulmuş. Buradaki sabit bilgi olmasına rağmen Twitter’da anlık sürekli bir akış oluyor ve bu akış kullanılarak tahmini seçim sonuçları istatistiklere yansıtılabiliyor. Sokak anketlerinin internete taşınmış hali olarak düşünülenilir. Tabi ki analiz teknikleri geliştiğinde hiç süphesiz sokak anketlerinden elde edilen bilgiyle kıyaslanamayacak değerde bilgilerle karşılaşacağız ancak şimdilik sosyal medya verilerinin kullanılmasıyla yüksek doğrulukta tahminler yapılması mümkün değil.

Benim burada asıl değinmek istediğimiz nokta firmaların sosyal medya verilerinin takip ederek şirket stratejilerinin nasıl kontrol edebilecekleri. Mesela bir mobil iletişim firması sosyal medyada kendi lehinde ve aleyhinde yorumları kıyaslayarak yaptığı kampanyalar hakkında çok detaylı bilgilere sahip olabilir. Aynı şekilde rakiplerinin analizlerini de gerçekleştirerek bir sonraki adımını kullanıcılarının beklentilerine göre atabilir. Sonuç olarak sosyal medya takibinin ve sosyal medya analizinin önü çok açık!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *