Regular Expression Yazarken Başvurduğum Kaynaklar

Regular expressionları arama yapmak, form girişlerinde doğrulama yapmak, scraping yaparken istediğiniz veriyi yakalamak ve şu anda aklıma gelmeyen daha bir çok işlem için kullanabilirsiniz. Yapacağınız işler için hazır regular expression bulma ihtimaliniz çok yüksek ancak bazen kendiniz yazmanız gerekiyor. Bu durumlarda, çok sık regular expression yazmadığım için her seferinde baştan öğreniyormuşum gibi oluyor. Bu nedenle sürekli başvurduğum çeşitli kaynaklar var. Bu kaynakları, hem kendim hatırlamak için hem de paylaşmak için bu yazımda not ediyorum.

http://www.regular-expressions.info/ sitesinden regex ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Hızlı öğrenme, Referans Merkezi gibi bölümleri mevcut.

http://www.addedbytes.com/cheat-sheets/regular-expressions-cheat-sheet/ Regex yazarken yanınızda cheat sheet bulundurmak olmazsa olmaz öneme sahip :). Başarılı bir Cheat Sheat’i bu adreste bulabilirsiniz.

İkinci aşamada yazdığınız regexi kontrol etmek oluyor. C#, PHP veya JS kodunuzun içerisinde regexi yazdıktan sonra çalışmadığını farketmektense önce kontrol etmek her zaman için süreci hızlandırıyor.

http://regexpal.com/ ve http://www.nvcc.edu/home/drodgers/ceu/resources/test_regexp.asp adreslerinden yazdığınız regexleri kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *