Chikolata.com

Bilgisayarla büyüyen milenyum çocuklarının kendi ekonomik özgürlüklerini de elde etmeye başlamarıyla e-ticaret ve dijital reklam sektörleri çok hızlı gelişiyor. Böyle olunca çok yakın bir arkadaşımın yeni e-ticaret projesini çok yakından inceledim. İncelememin ve yoğun bir araştırmanın sonucundan da yöneticiliğini yaptığım ve başından sonuna kadar en ince detayına kadar ilgilendiğim Chikolata.com ortaya çıktı.

Chikolata.com her çeşit çikolata, kahve, kurabiye ve bu konularla ilgili ekipmanları bir araya topluyor. Hitap ettiği kesim ve ürün yelpazesi nedeniyle bu site tam olarak Niş kategorisine yerleşiyor. Aslında e-ticaret projemin bu ürünler üzerine olması da kesinlikle tesadüf değil. Önümüzdeki yıllarda internette her şeyi satan e-ticaret sitelerinden çok belli bir konuya özelleşmiş, yoğunlaşmış ve o konunun uzmanı olmuş e-ticaret siteleri popüler olacak.

E-ticaret siteleri yaygın değilken her ürünün karman çorman her sitede satılması çok doğal bir durumdu. Oysa artık internet kullanıcılarında arama ve karşılaştırma kültürü gelişti. Milenyum çocukları olarak tabir ettiğimiz kesim ise artık interneti bilgisyarın olmazsa olmazı, bilgisayarı ise hayatlarının bir parçası olarak görüyorlar. Bu nedenle arkadaşına hediye veya kendisine kaliteli bir ürün almak için mağaza mağaza dolaşan müşteri artık internette de mağaza mağaza dolaşmayı yadırgamıyor.

Konuyla ilgili gördüğüm Amerikalılar’ın da bir sözü var 🙂 “If you chase two rabbits, both will escape.” yani iki tavşan kovalarsanız ikisi de kaçar. E-ticaret için de gelecek böyle. Kendi sektöründe özelleşmiş ve belirli bir kesime hitap eden siteler yakın gelecekte popüler olacaklar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *